Woodbridge, ON L4L 4V9, City of Toronto
Posted 4 days ago
Description
Unbeatable prices with Manufacture Warranty
PAYLESSAPPLIANCES.COM
Jenn Air Refrigerator JFFCF72DKL 36" French Door 21.9 cu. ft. Capacity
Dimensions
Cabinet Width: 35 5/8"
Carton Depth: 32"
Carton Height: 75"
Carton Width: 38"
Depth: 30 1/4"
Height: 71 7/8"
Depth Closed Excluding Handles: 27 5/8"
Depth Closed Including Handles: 30 1/4"
Depth Excluding Doors: 24 1/2"
Depth With Door Open 90 Degree: 44"
Height To Top Of Cabinet: 71 1/4"
Cutout Width: 36"
Cutout Depth: 25"
Cutout Height: 72"
Gross Weight: 324 lbs
Net Weight: 312.1 lbs
Overview
Design Type: RISE™
Counter Depth: Yes
Number of Doors: 3
Hidden Hinge: Yes
Handle Material: Metal
LCD Touch Screen: No
Door Style: Flat
Cabinet Finish: Textured
Ice Maker: Factory Installed
Ice Maker Location: Freezer
Types of Ice: Cubed
Automatic Defrost: Yes
Dispenser Type: Interior Water Only
Energy Rating (kWh/year): 633
Energy Star® Qualified: No
Filter Details
Water Filter Indicator/Reset: Yes
Water Filter Location: Interior
Produce Preserver: Yes
Refrigerator Details
Number of Interior Shelves: 5
Pantry Drawer: Yes
Supplementary Containers: Wine Rack
Lighting: LED
Shelf Supports: Cantilever
Sabbath Mode: Yes
Door Ajar/Open Alarm: Yes
Freezer Details
Freezer Type: 3 Tier
Light: LED
Electrical
Volts: 115 V
Amps: 15 or 20 A
Frequency: 60 Hz
We are authorized dealers for:
PAYLESSAPPLIANCES.COM
Why pay more?
SAVE UP TO 70% ON BRAND NAME APPLIANCES